titloi

23/9/12

2η Μέρα του Τουρνουά "Δημήτρης Καλτσάς

Ο Αθηνακός έκανε το δύο στα δύο στο τουρνουά "Δημήτρης Καλτσάς", καθώς επικράτησε άνετα του Ελληνικού με 70-55.
Κορυφαία της αναμέτρησης ήταν η Ζωή Κεχαγιά, η οποία σημείωσε 16 πόντους και ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα ενώ πολύ καλή ήταν η εμφάνιση της Λολίτας Λύμουρα (13π.) και της Μιλένα Βουκίσεβιτς (13π.).
Από το πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Γιώργου Ζευγώλη κατάφερε να αφοπλίσει τον αντίπαλό της και χάρη στην εξαιρετική άμυνά της πάνω στο δυνατό όπλο του Ελληνικού, την Μπριάνα Μπροκ να χτίσει μια διαφορά ασφαλείας. Στην τρίτη περίοδο οι παίκτριες του Αθηναϊκού ανέβασαν και άλλο την απόδοσή τους, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει δύο φορές του 25 πόντους (52-27 στο 25ο λεπτό, 54-29 στο 27ο λεπτό).  Στην τελευταία περίοδο, παρά την πίεση του άσκησε το Ελληνικό, ο Αθηναϊκός διατήρησε την ψυχραιμία του και έφτασε στην άνετη επικράτηση.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο κλειστό της «Εργάνης» για να παρακολουθήσει την αναμέτρηση ανάμεσα στον Αθηναϊκό και το Ελληνικό, βρέθηκε η σύζυγος του Δημήτρη Καλτσά.

Δεκάλεπτα: 21-13, 44-22, 56-35, 70-55

Αθηναϊκος: (Ζευγώλης) (12, /14 βολές, 20/24 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 32 ριμπάουντ, 8 κλεψίματα, 15 ασίστ, 18 λάθη) Λύμουρα 13 (2/2 τρίποντα, 2/2 δίποντα, 3/3 βολές), Σπαθάρου 2, Καζαντζίδου 4, Κασάπογλου 4(3 κλεψίματα), Ζότοβα 4, Κεχαγιά 16 (2/2 τρίποντα, 5/5 δίποντα), Ισκίογλου, Καμμένου 2, Κοσμά 7 (9 ριμπάουντ), Κυριακοπούλου 3(1), Βουκίσεβιτς 13, Χαλικιά 2

Ελληνικό (Καπογιάννη): (11/12 βολές, 13/36 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 25 ριμπάουντ, 9 κλεψίματα, 8 ασίστ, 14 λάθη)  Ευμορφοπούλου, Σταμάτη 13 (1), Τσουκαλά 3(1), Μπαλτά 3(1), Χαλιβέρα 11 (2), Μπόνη 4, Μουρντ 2, Αξιοπούλου 5, Μπροκ 12 (1), Σπαθάρη 2

Στον άλλο αγώνα η Tερψιθέα με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Μπρίτανι Τζόνσον επικράτησε με 70-64 του Αστέρα Εξαρχείων και πήρε την πρώτη της νίκη στο τουρνουά "Δημήτρης Καλτσάς", το οποίο διοργανώνεται από τον Αθηναϊκό.
H τέως παίκτρια του Πανιωνίου φόρτωσε με 25 πόντους το καλάθι του Αστέρα και οδήγησε την Τερψιθέα τη νίκη. Ο Αστέρας διατηρούσε το προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, αλλά στα τελευταία δύο δεκάλεπτα η ομάδα του Στέφανου Παπασπυριδάκου εξαπέλυσε την αντεπίθεσή της και πήρε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 24-24, 40-33, 56-59, 64-70

Αστέρας Εξαρχείων (Κουλουριώτης): ( 23/28 βολές, 16/40 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 40 ριμπάουντ, 10 κλεψίματα, 16 λάθη, 9 ασίστ) Δελλή 19(3), Καλαμπάκου 4, Τσακιρίδου 3, Βλάχου 8, Πατέλη 17, Γλυνιαδάκη 8, Καστ 3, Μπαζίμα 2

Τερψιθέα Γλυφάδας (Παπασπυριδάκος): (24/24 βολές, 17/31 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 16 λάθη, 11 ασίστ) Πλουμπή, Τζόνσον 25(1), Σπυριδοπούλου 2, Μπότσαρη 6, Σταμπούρλου 6 (2), Σκιαδοπούλου 2, Δραγωνέα 2, Ζεβαχιργιάν 11, Παναγιωτοπούλου 11 (1), Πανταζή 5.