titloi

25/6/13

Η Εθνική προκρίθηκε στα τελικά του Ευρωμπάσκετ 2015...

Το ένα και μοναδικό εισιτήριο της φετινής προκριματικής φάσης για το Ευρωμπάσκετ 2015 ανήκει στην Εθνική μας Ομάδα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, μπορεί να ηττήθηκε με σκορ 57-56 στο Τσέτνιεβο από την Πολωνία, η ήττα όμως αυτή δε στοίχισε, καθώς το σύνολο του coachΔικαιουλάκου είχε το πλεονέκτημα των 15 πόντων της Εργάνης.
Η ομάδα μας ξεκίνησε μουδιασμένα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10-2, όμως ισοφάρισε γρήγορα με ένα σερί 8-0 (10-10) και προηγήθηκε με τρεις πόντους (17-14). Η Ζωή Δημητράκου χρεώθηκε πολύ γρήγορα με τρια φάουλ και δεν αγωνίστηκε σχεδόν καθόλου στο πρώτο ημίχρονο. Η Szottσυνέχισε να κάνει τη ζημιά και η Εθνική Πολωνίας με ένα σερί 11-0 πέρασε μπροστά με οκτώ πόντους (25-17). Το ημίχρονο έκλεισε με τις γηπεδούχες να προηγούνται με 35-28.
Η Εθνική μας έκανε την αντεπίθεσή της στο τρίτο δεκάλεπτο και εξανέμισε τη διαφορά των 11 πόντων (39-28) που είχε η Πολωνία στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου. Η Άρτεμις Σπανού και η Κατερίνα Σωτηρίου συνέχισαν να κάνουν θραύση στην επίθεση και παρά το κακό ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Εθνική Ελλάδας ισοφάρισε με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 43-43. Κάπου εκεί τα πράγματα τελείωσαν για τις Πολωνές που βρέθηκαν ξανά πίσω στο σκορ 54-49. Η Εθνική μας είχε σφραγίσει ήδη το εισιτήριο και η ήττα με έναν πόντο (57-56) είναι πολύ γλυκιά για τα κορίτσια μας, που απέδειξαν ότι είχαν την καλύτερη ομάδα των προκριματικών και απλώς αυτή η ήττα σταματά το αήττητο σερί της ομάδας. Η Ελλάδα είναι η πρώτη χρονικά ομάδα που προκρίνεται στο Ευρωπαϊκό της Ουγγαρίας και της Ρουμανίας και έχει δύο χρόνια για να προετοιμαστεί κατάλληλα για αυτό το μεγάλο ραντεβού.
Δεκάλεπτα: 12-12, 35-28, 43-43, 57-56
ΠΟΛΩΝΙΑ (5/8, 23/39, 2/18, 16-7ρ, 11ασ, 13κλ, 3κοψ, 14λ): Οβτσάρτσακ (0/3τρ), Πάβλακ, Σκορεκ 11, Μίσιεκ, Τσοτ 14(2), Βάλιτς 11, Κοτς 2, Μαγιέφσκα 2, Ίντζακ 2, Ζιετάρα 2, Λετσειεγέφσκα 7, Σκόμπελ 6
ΕΛΛΑΔΑ (19/22, 17/35, 1/6, 25-8ρ, 10ασ, 7κλ, 0κοψ, 25λ): Καλέντζου 2, Σταμάτη, Δημητράκου (5λ), Χατζηνικολάου (0/3δ, 3ρ, 2κλ), Νικολοπούλου, Σπυριδοπούλου, Παπαμιχαήλ 14 (2/2β, 6/8δ, 4ρ, 2ασ, 4λ), Λύμουρα 4 (1/5δ, 3ρ, 1ασ, 2λ, 2κλ), Σωτηρίου 17 (4/4β, 5/8δ, 1/2τρ, 6ρ, 3κλ), Κοσμά, Σπανού 19 (11/14β, 4/8δ, 0/2τρ, 7ρ, 6ασ, 5λ)