titloi

3/6/13

ΔΥΟ ΦΙΛΙΚΕΣ ΗΤΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Με δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια απέναντι στη Βουλγαρία, η Εθνική Γυναικών  ολοκλήρωσε τα φιλικά προετοιμασίας ενόψει των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ του 2015. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μετά την ήττα του Σαββάτου, το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο (37-19) ήταν η αιτία της ήττας για την ομάδα του Δικαιουλάκου. Μόνο Χατζηνικολάου και Δημητράκου στάθηκαν στο ύψος τους ενώ πάλεψε η Σπανού
Τα δεκάλεπτα: 22-7, 37-19, 51-39, 57-47

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Μπόσκοφ): Ιβάνοβα 2, Γκούνεβα 10, Τόμοβα 20(1), Νένεβα, Μίτεβα 5, Ντιμίτροβα 7, Γκεοργκίεβα , Ναϊντένοβα, Σαρενκάποβα 3(1), Πέτεβα 10 (2).

ΕΛΛΑΔΑ (Δικαιουλάκος): Καλέντζου, Σταμάτη, Δημητράκου 17, Χατζηνικολάου 13(1), Νικολοπούλου 2, Σπυριδοπούλου, Παπαμιχαήλ 6, Λύμουρα 1,Σωτηρίου, Κοσμά, Σκιαδοπούλου , Σπανού 8.

Στο δεύτερο ματς που έγινε την Κυριακή το απόγευμα η εθνική γνώρισε την ήττα  με σκορ 64 -52.
Όπως και στο πρώτο παιχνίδι, η Ζωή Δημητράκου ήταν η κύρια επιθετική αιχμή της ομάδας μας, η οποία όμως και σήμερα έμεινε σε ρηχά νερά στην επίθεση. Η Εθνική ξεκίνησε αρκετά καλά το ματς προηγούμενη στο τέλος της πρώτης περιόδου με 17-13. Το δεύτερο δεκάλεπτο όμως ήταν άσχημο για τα κορίτσια μας, καθώς δέχτηκαν στην άμυνα 23 πόντους, ενώ πέτυχαν μόλις πέντε. Στη συνέχεια του παιχνιδιού η Βουλγαρία είχε το προβάδισμα, το οποίο έφτασε μέχρι και στους 16 πόντους (62-46).
Ο Τζώρτζης Δικαιουλάκος, σίγουρα μετά από αυτά τα δύο φιλικά, αποκόμισε χρήσιμα συμπεράσματα για την αγωνιστική κατάσταση της ομάδας, ενώ και στο ματς αυτό μοίρασε πολύ το χρόνο συμμετοχής στις διεθνείς παίκτριες. Να επισημανθεί τέλος ότι στην αναμέτρηση δεν αγωνίστηκε η Τούλα Καλέντζου.
Τα δεκάλεπτα: 13-17, 36-27, 54-40, 64-52
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Μπόσκοφ): Ιβάνοβα 11, Τόμοβα 7, Νάνεβα 11, Μίτεβα 8, Ντιμίτροβα 7, Γκεοργκίεβα 1, Ναϊντένοβα 4, Γιάντσεβα 2, Σαρενκάποβα 3, Πέτεβα 10

ΕΛΛΑΔΑ (Δικαιουλάκος): Καλαμπάκου, Σταμάτη, Δημητράκου 14, Χατζηνικολάου 7, Νικολοπούλου 3, Σπυριδοπούλου, Παπαμιχαήλ 4, Λύμουρα 10,Σωτηρίου 4, Κοσμά 3, Σκιαδοπούλου , Σπανού 7.