titloi

20/5/14

Τελική Φάση Γυναικών Κρήτης : Αρκάδι - ΟΑΧ 2-1 (pics)

Το 2-1 έκανε το Αρκάδι απέναντι στον ΟΑΧ στο 3ο παιχνίδι της Τελικής Φάσης των Γυναικών όπου επικράτησε με 56-54 στο κλ. Μελίνα Μερκούρη.  Ο ΟΑΧ έχοντας στην σύνθεσή του την Ρία Πατεράκη που είχε μόλις 24 ώρες στα Χανιά (παραχωρήθηκε δανεική για ένα χρόνο από τον Εύνικο) προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 13-18 όπου οι 7 πόντοι του Αρκαδίου ήταν από βολές. Ο ΟΑΧ είχε τρομερά ποσοστά από τα 6.75 και με 7 τρίποντα συνολικά στα δυο πρώτα δεκάλεπτα να κλείσουν το ημίχρονο με 29-34.Στο τρίτο δεκάλεπτο τα κορίτσια του Πλευράκη μείωσαν την διαφορά 43-47 και ξεκινώντας δυναμικά την τελευταία περίοδο 8:30 λεπτά πριν την λήξη ισοφάρισαν σε 47-47  όπου ακολουθεί λεπτό προς λεπτό η διακύμανση του σκορ.

4:49 κερδίζει φάουλ η Πατεράκη κ δυο βολές 49-49
4:33 διακοπή αγώνα για δύο λεπτά (μηδένισε ο χρόνος)
0:00:6
Τζουγκρακη  έκανε το τρίποντο για να στείλει το ματς στην παράταση αλλά κέρδισε το φάουλ από την Μίχου .Ευστόχησε για το 56-54, αλλά αστόχησε στην δεύτερη. Από κει και πέρα, σκόπιμα αστόχησε στην 3η βολή, αλλά οι φιλοξενούμενες δεν κατάφεραν να φτάσουν στο καλάθι της ισοφάρισης και 56-54 κερδισε το αρκαδι

Ο 4ος τελικός Γυναικών ΟΑΧ – ΑΡΚΑΔΙ να διεξαχθεί τη Τετάρτη 21/5/2014 και ώρα 18.30 στο κλειστό γυμναστήριο Σούδας. Τον αγώνα θα διαιτητεύσουν οι Μαλαμάς - Βαλούρδος.

Αρκάδι- ΟΑ Χανίων 56-54
Δεκάλεπτα: 13-18, 29-34, 43- 47, 56-54
Διαιτητές : Μπορμαντωνάκης -Μπανασάκης
Αρκάδι (Κ.Πλευράκης): Μπότσι 10, Αγαθαγγέλου 5 (1), Ζουμπεράκη 6, Λίτσι 5 (1), Δημήτρη 21, Λελεδάκη 4, Μίχου 5, Στεφάνου, Περράκη, Σταθοπούλου, Σαλιάϊ, Μούκα.

ΟΑ Χανίων (Μ.Κασικτσόγλου): Τζουγκράκη 2, Κασσωμένου 4 (1), Καούκη 3(1), Βουλγαράκη 14 (1), Ζύφι 5 (1), Κυβρικοσαίου 12 (4), Πατεράκη 10, Βαρυπατάκη 4, Τσιχλάκη, Σπανουδάκη, Νταουντάκη.