titloi

9/8/14

Εθνική Κορασίδων: Ελλάδα - Σερβία 43-52

Την ήττα με 43-52 από τη Σερβία γνώρισε η Εθνική Ομάδα των Κορασίδων στο πλαίσιο της Γ΄ Φάσης του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στην Ουγγαρία.
Τώρα το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα πρέπει το Σαββατοκύριακο να πετύχει δυο νίκες σε ισάριθμους αγώνες για να παραμείνει στην Α΄ Κατηγορία. Πρώτος αντίπαλός είναι αύριο (9/8) η Δανία στις 19.15.

Η ομάδα του Θάνου Σόφτση, τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο, διεκδίκησε τη νίκη από τη Σερβία. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, όμως, λύγισε. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα είναι οι σχεδόν πενταπλάσιες βολές που εκτέλεσαν οι παίκτριες της Σερβίας (24 έναντι μόλις 5).

Η Εθνική Ομάδα μετά από ένα νευρικό ξεκίνημα (7-14 στο 10΄) κατόρθωσε να βελτιώσει την εικόνα της και ροκάνισε τη διαφορά (20-22) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη όμως η Σερβία κυριάρχησε και πήρε γρήγορα διαφορά ασφαλείας (20-31) την οποία διατήρησε ως το τέλος παρά την υπερπροσπάθεια της Εθνική Ομάδας να μειώσει εκ νέου τη ψαλίδα της διαφοράς.

Ελλάδα - Σερβία 43-52
Δεκάλεπτα: 7-14, 20-26, 33-45, 43-52.

Ελλάδα (Σόφτσης): Τζουγκράκη 13(2), Βιντζηλαίου, Τσουκαλά 7, Αλεξίου, Κολλάτου(1), Σταυροπούλου, Δημητριάδου, Παπαρδέλα, Γεροστεργίου 6, Αναστασοπούλου, Τσιχλάκη, Δανδουλάκη 8

Σερβία: Κάτανιτς 4, Ναούμτσεφ 3, Ίλιτς 4, Τζόρτζεβιτς, Στοϊλίκοβιτς 9, Τούρουντιτς 11, Μπόγιοβιτς, Ζέλκοβιτς, Τζόκιτς 8(1), Βούκοβιτς 5(1), Μαρίνκοβιτς 8(1)