titloi

29/4/15

29ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων :Όλα τα αποτελέσματα της 2ης μέρας

Καλύτερο μετά τη δεύτερη περίοδο το Αρκάδι Ρεθύμνου επικράτησε άνετα με 76-33 πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη του στην πρεμιέρα της δεύτερης μέρας του Πανελληνίου Νεανίδων.
Οι παίκτριες των Ιωαννίνων προέβαλαν αντίσταση στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στην συνέχεια υποτάχθηκαν στην ανωτερότητα των νικητριών.
Χωρίς να συναντήσουν αντίσταση οι νεάνιδες του Πρωτέα Βούλας επικράτησαν με 63-35 των Τιτάνων Δράμας και συνεχίζουν αήττητες στο Πανελλήνιο Νεανίδων.
Οι παίκτριες του Θάνου Σόφτση πήραν από την αρχή μια σημαντική διαφορά που την διατήρησαν μέχρι το φινάλε του αγώνα.
Εντυπωσιακός μετά την δεύτερη περίοδο ο Αθηναϊκός επικράτησε με 74-52 του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της δεύτερης μέρας του Πανελληνίου Νεανίδων.
Οι παίκτριες της ομάδας του Βύρωνα παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένες σε σχέση με την χθεσινή εμφάνιση και με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Χριστινάκη, πήραν άνετα το πρώτο τους ροζ φύλλο στο πρωτάθλημα.
Ο Αθηναϊκός ήταν πολύ καλός στην δεύτερη περίοδο και εξαιρετικός στην Τρίτη όταν και πήρε το μεγάλο προβάδισμα στο σκορ. Από την  άλλη ο ΠΑΟΚ προσπάθησε αρκετά αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με αρκετά σημαντική διαφορά.

Διαιτητές: Παπανικολάου-Τσιρόγλου
Αρκάδι Ρεθύμνου (Πλευράκης): Μπότση 9, Τζουγκράκη 17(3), Παναρετάκη 5(1), Καούκη 12(2), Μπάκα, Μιχελιδάκη, Μούκα 3(1), Λίτσι 2, Δημήτρη 11(2), Λελεδάκη 4, Ρήγα 5(1), Περάκη 8.
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Βασαγιώργη, Σταύρου, Παπαδιαμάντη 6, Βαλέκα, Γκαρανάτση, Παπαδοπούλου 12, Γιωτίτσα 10(2), Ζέρβα 5, Τασιούλα.
Πλευράκης: «Κοιτάμε μόνο το αυριανό παιχνίδι»
Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής των νικητριών Κώστας Πλευράκης, δήλωσε: «Μπήκαμε λίγο χαλαρά μετά την χθεσινή υπερπροσπάθεια με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ. Βελτιωθήκαμε μετά την δεύτερη περίοδο και πετύχαμε τελικά μια άνετη νίκη. Προχωράμε κοιτάζοντας μόνο το αυριανό παιχνίδι. Συγχαρητήρια στα Γιάννινα για την προσπάθειά τους».

Διαιτητές: Μαντήλας-Τζαμάκου
Δεκάλεπτα: 8-21, 15-35, 25-57, 35-63
Τιτάνες Δράμας (Μυλωνά): Στάικου 3, Καριώτη 2, Δημητρακούδη 2, Αθανασιάδου 2, Χατζησάββα, Αλεξοπούλου, Γαϊτάνη 18, Φούντα 1, Αρσένογλου 7.
Πρωτέας Βούλας (Σόφτσης): Κολλάτου 15(1), Μαντά, Αμπντέλ-Φατάχ 1, Αναστασοπούλου 6, Φασούλα 10, Μιχαλοπούλου, Τσιχλάκη 5, Κίτσιου 7, Θεοδώρου 2, Κορρέ 12(2), Λαγού 5.

Διαιτητές: 11-8, 30-18, 59-33, 74-52
Δεκάλεπτα: Ευφραιμίδης-Ταρενίδης
Αθηναϊκός(Καλογερόπουλος): Βασιλάκη 2, Σιδεράκη 6(1), Τραγουλιά 3(1), Σταμάτη 15(1), Τσουκαλά 2, Χριστινάκη 27, Νάου 6(2), Καραμπάτσα 11, Μαριόλη, Χριστοφόρου, Νιξίνα 2, Καντέλη.
ΠΑΟΚ(Μασλαρινός): Αλεξίου 7(1), Πετρίδου 1, Παπαδοπούλου Ευ. 2, Παπαδοπούλου Ελ., Ράτζα Τ. 14(1), Παπαδοπούλου Κ., Μαρκουλάκη 7, Κοντογιώργου 4, Ράτζα Ι. 11(1), Διαμαντίδου 4, Ζουμπούλη, Μανωλοπούλου 2.
Χριστινάκη: «Σήμερα παίξαμε σαν ομάδα»
Η πρώτη σκόρερ του Αθηναϊκού και του αγώνα Ελεάνα Χριστινάκη, δήλωσε μετά το τέλος: «Σήμερα παίξαμε σαν ομάδα. Είδαμε το παιχνίδι διαφορετικά από το χθεσινό και πετύχαμε μια εύκολη νίκη. Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για την εμφάνισή του»».