titloi

19/4/15

A1 Γυναικών: Ελληνικό - Παναθηναϊκός 71-46(2-1) pics

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών έκανε το Ελληνικό. Επιβλήθηκε με 71-46 του Παναθηναϊκού και στα play off στη σειρά των τελικών πήρε το προβάδισμα με 2-1 στις νίκες.
Οι "πράσινες" βρήκαν λύσεις πίσω από τα 6μ.75 και προηγήθηκαν 11-15 με την Έιβερι ωστόσο το Ελληνικό "έτρεξε" σερί 8-0 και προηγήθηκε 19-15 με γκολ-φάουλ της Χαλιβέρα, στο 8'. Η Αναστασία Σλούκα έδωσε λύσεις στην επίθεση του Παναθηναϊκού που μείωσε σε 26-25 όμως οι γηπεδούχες "έσφιξαν" την άμυνα, πίεσαν στην μπάλα, περιόρισαν την Όλιβερ, έκαναν σερί 9-0 και έκλεισαν το ημίχρονο στο 35-25.
Εν συνεχεία, η άμυνα της Μπόνη στην Έιβερι αποσυντόνισε τον Παναθηναϊκό που δεν μπόρεσε να βρει λύση στην επίθεση. Από την άλλη πλευρά, το Ελληνικό σκόραρε στον αιφνιδιασμό και προηγήθηκε 51-35 με 2/2 βολές της Μπόνη στο 28'. Η Καλογήρου εκτόξευσε τη διαφορά στο +19 (54-35), δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η αντίδραση των "πράσινων" δεν ήρθε ποτέ κι έτσι το Ελληνικό έφτασε στην εύκολη νίκη με 71-46.

Επόμενος αγώνας Παναθηναϊκός - Ελληνικό (22/04, 18:30)

Ελληνικό-Παναθηναϊκός 71-46
Διαιτητές: Σκούτας, Διμπινούδης
Δεκάλεπτα: 22-17, 35-25, 54-35, 71-46
ΕΛΛΗΝΙΚΟ (Καπογιάννη): Γκοτζή 4, Σταμάτη 5 (1), Καλογήρου 6 (1), Κοσμά 9 (1), Παπαμιχαήλ 6, Μπαλτά 6 (2), Χαλιβέρα 12 (3), Τζόνσον 12,  Μπόνη 11, Φουράκη Β., Φουράκη Σ.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρέκας): Καλέντζου 3 (1), Δανούση 2, Αυτζή 7 (2), Καλημέρη, Κόνιαλη 2, Ολιβερ 8, Σλούκα 4, Έιβερι 17 (3), Γλυνιαδάκη, Κυριακοπούλου 3.