titloi

11/7/15

Ευρωπαϊκό U20 Γυναικών:Ένα μεγάλο βήμα για την άνοδο στην Α’ Κατηγορία

Ένα μεγάλο βήμα για την άνοδο στην Α’ Κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος έκανε η εθνική Νέων Γυναικών. Μετά από σκληρή μάχη κέρδισε τη Σουηδία με 61-57 σε αγώνα που έγινε στην Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου.
Οι παίκτριες της Ελένης Καφαντάρη ήταν καλύτερες στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης παρά το γεγονός ότι στο τέλος του αγώνα η Σουηδία απείλησε την Ελλάδα. Η εθνική είχε σε καλή μέρα τις Χριστινάκη, Φασούλα και Αγγελίδου που σήκωσαν το βάρος στην επίθεση και έδωσαν πολύτιμες λύσεις.
Η εθνική ξεκίνησε καλά τον αγώνα και προηγήθηκε με 17-10 και 36-21 στο πρώτο ημίχρονο. Οι διεθνείς συνέχισαν να έχουν πατημένο το πόδι στο… γκάζι και ξέφυγαν με 50-33 στο 25ο λεπτό, ενώ στις αρχές της τελευταίας περιόδου το σκορ ήταν 56-42. Η Σουηδία ωστόσο, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των διεθνών μας και τις άστοχες επιλογές στην επίθεση και μείωσε σε 56-53. Το ματς έγινε ντέρμπι, αλλά οι Ελληνίδες ήταν αποφασισμένες για τη νίκη. Κέρδισαν τον αγώνα με 61`-57 και έκαναν αποφασιστικό για την άνοδο στην Α’ Κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Σουηδία - Ελλάδα 57-61
Δεκάλεπτα: 10-17, 29-40, 42-50, 57-61
ΣΟΥΗΔΙΑ: Έρικσον, ΛΊντγκριν 6 (2), Άστρομ 7(1), Λούντγκιστ Α.  6, Λίλντεν 15(1), Γιακόβιεβιτς, Άγκρεν 3, Μίρκοβιτς 4, Λούντγκιστ Μ. 3, Στερν 2, Κάρτζι 7(1), Λιούνγκριν 4
ΕΛΛΑΔΑ: Σταμάτη 4, Εμμανουηλίδου, Κυρατζή 4(7ασ.), Γούναρη 6, Χριστινάκη 18(1τρ., 10ρ., 5ασ.), Νάστου, Αγγελίδου 11(3/5τρ.), Νίξινα, Φασούλα 19 (9/14δ., 4ρ., 3κλ.), Καραμπάτσα 3, Λούκα.