titloi

7/7/15

Ευρωπαϊκό U20 Γυναικών: Άνετη νίκη επί του Ισραήλ

Μια άνετη νίκη σημείωσε η εθνική Νέων Γυναικών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β’ κατηγορία) που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου.
Μετά από καλή εμφάνιση ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο επικράτησε του Ισραήλ με 76-54 και διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες της για άνοδο στην Α’ Κατηγορία της διοργάνωσης. Μάλιστα η προπονήτρια της ομάδας Ελένη Καφαντάρη είχε την ευκαιρία να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες.
Η εθνική ήταν καλύτερη και άρχισε σταδιακά να ανεβάζει ρυθμό με την Ελεάννα Χριστινάκη για επιθετικό όπλο, η οποία στο πρώτο δεκάλεπτο είχε 11 πόντους. Η διαφορά μάλιστα έφτασε στο +11 (21-10) με τρίποντο της Αγγελίδου.
Οι Ισραηλινές μείωσαν σε 21-15, αλλά η εθνική είχε σε καλή μέρα τη Χριστινάκη που με δικές τις προσπάθειες το σκορ έγινε 27-15.  Οι παίκτριες της Ελένης Καφαντάρη διατήρησαν τον έλεγχο του ματς με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 32-23.
Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είχε τα ηνία του αγώνα και στην επανάληψη με τη διαφορά να φτάνει στο +14 (44-30) στο 2.30 με τρίποντο της Σταμάτη. Στο σημείο αυτό έτρεξε ένα σερί  18-0 , το σκορ έγινε 62-32 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με τις διεθνείς να έχουν επιβάλλει πλήρως το ρυθμό τους.
Το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μια τυπική διαδικασία. Οι Ισραηλινές μείωσαν σε 69-48, αλλά οι διεθνείς διατήρησαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους με τον αγώνα να τελειώνει με 76-54 υπέρ της Εθνικής ομάδας.
Αύριο στις 19.30  η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει το Μαυροβούνιο στον πρώτο μεγάλο τελικό της διοργάνωσης (επόμενος της Παρασκευής με Σουηδία)

Ελλάδα - Ισραήλ 76-54
Δεκάλεπτα: 21-13, 32-23, 62-32, 76-54
ΕΛΛΑΔΑ: Σταμάτη 8(2), Εμμανουηλίδου 4(1), Καλημέρη 4, Κυρατζή 6(2), Γούναρη 6(2), Χριστινάκη 21, Νάστου, Αγγελίδου 11(1), Νίξινα, Φασούλα 8, Καραμπάτσα 1, Λούκα 7.
ΙΣΡΑΗΛ: Πόρατ 8, Αμπράμοφ, Γιάκοφ 7(1), Γκαλίλι 2, Τούλμαν, Λέβι 6, Μπάνετ 7(1), Λεβ 4, Ζελιβράνσκι, Ράμπερ 13, Γιζτσάκι, Πέις 7(1).