titloi

20/3/16

Κύπελλο Γυναικών: Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 60-63

Ο Ολυμπιακός στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας 2016 στη Λευκάδα μετά το 63-60 επί του Παναθηναϊκού, σε έναν αγώνα συναρπαστικό στην εξέλιξή του.
Ο Παναθηναϊκός έδειξε να αιφνιδιάζει τον Ολυμπιακό στο πρώτο μισό της αναμέτρησης. Μπήκε με ένα 5-1 (2’), προχώρησε στο 12-7 (6’) και λίγο πριν κλείσει η πρώτη περίοδος διαμόρφωσε το 20-13 (8’50’’). Οι «πράσινες» συνέχισαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο στον ίδιο ρυθμό, βρίσκοντας λύσεις για να οδηγήσει τη διαφορά σε διψήφια τιμή (31-21, 16’) και να κλείσουν το ημιχρόνο προηγούμενες 33-25.
Το σκηνικό άλλαξε με την επιστροφή στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε πιο επιθετικός στην άμυνα, πήρε πρωτοβουλίες, πήγε στα ριμπάουντ πιο δυνατά και με τις Σταμάτη – Κοσμά μείωσε στον έναν πόντο (34-33, 22’).  Η Τζόνσον ήταν αυτή που έδωσε το προβάδισμα στις «ερυθρόλευκες» (34-35, 22’45’’). Τζόνσον και Κριστόφερσον οδήγησαν στο 35-39, 24’). Ο Παναθηναϊκός έκανε το δικό του μίνι σερί για να ισοφαρίσει (39-39, 26’45’’) με τη Λύμουρα.

Η απάντηση ήρθε άμεσα από τον Ολυμπιακό με τις Τζόνσον και Χαλιβέρα ως το 39-45 (28’15’’) με τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει και να ισοφαρίζει με τρίποντο της Κυριακοπούλου (48-48, 33’25’’), λίγο μετά την αποβολή με πέμπτο φάουλ της Ντέλβα (32’45’’). Μετά από ένα μπαράζ σουτ τριών πόντων, η Ελένη Καπογιάννη είδε τις παίκτριές της να δημιουργούν και πάλι μια μικρή διαφορά (51-55, 36’15’’). Η Κυριακοπούλου μείωσε και πάλι από τα 6μ75 (54-55, 37’). Το τελευταίο τρίλεπτο οι δύο ομάδες διεκδίκησαν τη νίκη, αλλά η Χαλιβέρα, ένα επιθετικό ριμπάουντ της Τζόνσον και ένα σουτ από μέση απόσταση της Χατζηνικολάου έκριναν ουσιαστικά τον αγώνα, διαμορφώνοντας το 58-63 με 29’’ για τη λήξη. Η Τούλα Καλέντζου με ένα λέι απ διαμόρφωσε το 60-63 με τον Ολυμπιακό να στέφεται Κυπελλούχος Ελλάδας 2016.
Διαιτητές: Κορομηλάς-Μητσόπουλος-Διαμαντής
Δεκάλεπτα: 20-15, 33-25, 43-48, 60-63
Παναθηναϊκός (Παπαδόπουλος): Καλέντζου 6, Άλμπανεζ 4, Αυτζή, Καλημέρη, Παντέλη 2, Σλούκα, Δίελα 3, Πατεράκη, Λύμουρα 11, Ντέλβα 16, Κυριακοπούλου 18
Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Γκοτζή, Σταμάτη 13, Μπόνη 5, Χατζηνικολάου 6, Μπαλτά, Χαλιβέρα 10, Τζόνσον 15, Κοσμά 3, Παπαμιχαήλ 2, Κριστόφερσον 9