titloi

3/8/13

ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΚΩΦΩΝ : ΤΕΤΑΡΤΗ ΣΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ!!!

Tην τέταρτη θέση η Ελλάδα, στους Deaflympics που διεξάγονται στη Σόφια. Η ελληνική ομάδα ήρθε αντιμέτωπη με τη Λιθουανία στο μικρό τελικό, δυστυχώς μετά από ένα πολύ δυνατό ματς δεν κατάφερε να κερδίσει τις πρώην Σοβιετικές για 2η φορά στη διοργάνωση.

Οι παίκτριες της Ζέρβα ήθελαν πολύ  το Ολυμπιακό μετάλλιο που λείπει από τη συλλογή τους (έχουν ευρωπαϊκό και παγκόσμιο) οι υψηλόσωμες Λιθουανές τους έκοψαν όμως το δρόμο.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλά και ήταν κοντά στο σκορ, στο 4ο δεκάλεπτο όμως η αστοχία δεν άφησε τις διεθνείς μας να γυρίσουν το ματς. Χαρακτηριστικό της αστοχίας ήταν το ποσοστό στα τρίποντα 2/15 (στα 40'). Η Λιθουανική ομάδα έπαιζε ζώνη σε όλο το παιχνίδι και το έργο της Κοτσιάφτη κάτω από τα καλάθια κόντρα σε σκληρή άμυνα ήταν πολύ δύσκολο.

Οι παίκτριες της Εθνικής μπάσκετ κωφών έδωσαν το 100 % σε αυτή τη διοργάνωση, παρά τις αντίξοες συνθήκες και τους αξίζουν συγχαρητήρια για την 4η θέση που κατέλαβαν στην Ολυμπιάδα
Ελλαδα-Λιθουανια 32-51

Δεκάλεπτα: 7-10, 15-22, 25-31, 32-51

Ελλάδα (Ζέρβα): Σαρακατσανη 6 (2), Αγαγιώτου 6, Κοτσιρέα, Μπάλκογλου, Μελλίνη 2, Βεράνη, Χαϊνά 4, Βουδούρη 4, Κοτσιάφτη 10

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΜΑΣ

1ο ΑΓΩΝΑΣ

Νικήτρια έφυγε από το πρώτο της ματς η Εθνική Γυναικών Μπάσκετ κωφών στη Σόφια. Η αντίπαλος Ιαπωνία αντιστάθηκε στο πρώτο ημίχρονο, στο τέλος όμως υπέκυψε στην ανωτερότητα των κοριτσιών της Ζέρβα.

Το ματς δεν αντέχει σε κριτική όπως και η διαιτησία των "αρχόντων" στο παρκέ που πολλές φορές έκαναν τις παίκτριες να αναρωτιούνται...

Ιαπωνία-Ελλάδα 26-52

Εθνική Ελλάδος: Κοτσιάφτη 25, Σαρακατσάνη 2, Αγαγιώτου, Κοτσιρέα 10, Μπάλκογλου 5, Μελλίνη, Βεράνη, Χαϊνά 5

2ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο τέλος η Λιθουανία πήρε τη νίκη με 29-55 απέναντι στην Εθνική μας ομάδα στη Σόφια. Το σκορ δεν δείχνει τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, τα λάθη όμως της ελληνικής ομάδας είναι αυτό που πρέπει να προσεχθούν στη συνέχεια των αγώνων.

Πόντο πόντο πήγαινε το ματς μέχρι το ημίχρονο. Το σκορ του 2ου δεκαλέπτου ήταν 20-22 υπέρ της Λιθουανίας.
Το 4ο φάουλ της Χαϊνά στις αρχές του 3ου 10λέπτου δυσκόλεψε το κατέβασμα της μπάλας και την οργάνωση των επιθέσεων της ελληνικής ομάδας. Η αστοχία και τα λάθη ανέβασαν τη διαφορά με το τελευταίο δεκάλεπτο να φτάνει στο τελικό 29-55.

Δεκάλεπτα: 12-8, 20-22, 24-40, 29-55
Ελλάδα: Σαρακατσάνη 3, Σουλτη, Αγαγιώτου 2, Κοτσιρέα 5, Μπάλκογλου 3, Μελλινη , Βεράνη, Χαϊνά 10 , Κοτσιαφτη 6

3ο ΑΓΩΝΑΣ

Σκόνταψε στη Λιθουανία αλλά σηκώθηκε αμέσως μετά και νίκησε σήμερα τη Ρωσία η Εθνική Ελλάδος Κωφών.
Από την αρχή η ελληνική ομάδα έδειξε την ανωτερότητά της και πήρε μία διαφορά που μέχρι το τέλος του αγώνα μόνο αύξησε.

Ρωσία-Ελλάδα 51-69

Δεκάλεπτα : 15-24, 26-42, 29-58, 51-69

Ελλάδα (Ζέρβα): Σαρακατσάνη 9, Σούλτη, Αγαγιώτου 4, Κοτσιρέα 12, Μπάλκογλου 1, Μελλίνη 2, Βεράνη 1, Χαϊνά 8, Βουδούρη 6, Τσιόλα, Κοτσιάφτη 26

4ο ΑΓΩΝΑΣ

Αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ και με κορυφαίες τις Κοτσιάφτη, Σαρακατσάνη και Αγαγιώτου, προκρίθηκε η εθνική ομάδα στους 4 της διοργάνωσης.
ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 51-80
Δεκάλεπτα: 14-31, 26-47, 37-64, 51-80
Ελλάδα(Ζέρβα): Σαρακατσάνη 12, Σουλτή, Αγαγιώτου 11, Κοτσιρέα 7, Μπάλκογλου 9, Μελλίνη 6, Βεράνη 1, Χαϊνά 6, Βουδούρη 6, Κοτσιάφτη 23

5ο ΑΓΩΝΑΣ

Με πολύ καλό μπάσκετ κατά διαστήματα η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ ηττήθηκε από την αντίστοιχη των ΗΠΑ με 66-51. Οι ΗΠΑ πίεζαν σε όλο το ματς πολύ μακριά από το καλάθι, δυσκολεύοντας την κυκλοφορία της μπάλας αλλά οι παίκτριες της Ζέρβα έβρισκαν τον τρόπο να σκοράρουν.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι διεθνείς μας ξεκίνησαν μία αντεπίθεση διαρκείας μειώνοντας στους 11 πόντους διαφορά και 4' πριν τη λήξη του ματς μείωσαν στους 7. Ένα τρίποντο όμως της Αμερικάνικης ομάδας και κάποιες βεβιασμένες επιθέσεις έφτασαν το σκορ στο τελικό 66-51.

Να σημειώσουμε ότι η Αμερικανική ομάδα είναι αήττητη έως τώρα στη διοργάνωση και η Εθνική μας κατάφερε πρώτη φορά να τις κρατήσει σε αυτό το χαμηλό σκορ, καθώς και στη μικρότερη διαφορά (15 πόντοι) ενώ μόνο η Ουκρανία τις είχε "κοντράρει" χάνοντας με 32 πόντους διαφορά!

Μεγάλη υποστήριξη είχε η Ελληνική ομάδα από περίπου 100 φιλάθλους που βρίσκονταν στο Universiada Hall και δε σταμάτησαν στιγμή να την εμψυχώνει.

ΗΠΑ- Ελλάδα: 66-51

Δεκάλεπτα: 19-11, 38-22, 50-39, 66-51
Ελλάδα (Ζέρβα): Σαρακατσάνη 11, Σουλτή, Αγαγιώτου, Κοτσιρέα 7, Μπάλκογλου , Μελλίνη, Βεράνη 2, Χαϊνά 12, Βουδούρη, Τσιόλα, Κοτσιάφτη 19