titloi

9/7/15

Ευρωπαϊκό U20 Γυναικών: Ελλάδα - Μαυροβούνιο 54-47 - Δηλώσεις Καφαντάρη «Κάθε ματς και τελικός»

Μια πολύ σημαντική νίκη σημείωσε η εθνική Νέων Γυναικών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β΄ κατηγορίας) που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα. Επιβλήθηκε με 54-47 του Μαυροβουνίου που φιλοξενεί τη διοργάνωση και έκανε ένα ακόμα βήμα για την άνοδο στην Α’ κατηγορία.

Η εθνική ομάδα είχε και πάλι σε καλή μέρα την Ελεάννα Χριστινάκη που τελείωσε το ματς με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ η Φασούλα είχε 9 πόντους με 17 ριμπάουντ. Οι διεθνείς μπήκαν δυνατά στον αγώνα, στο πρώτο δεκάλεπτο ξέφυγαν 19-10, ενώ το ημίχρονο έληξε  34-24. Το Μαυροβούνιο προσπάθησε στην επανάληψη να αντιδράσει, μείωσε το σκορ, αλλά οι παίκτριες της Ελένης Καφαντάρη έδειξαν σοβαρότητα και πήραν την πολύτιμη νίκη με 54-47.
 Δεκάλεπτα:  19-10, 34-24, 43-35, 54-47
ΕΛΛΑΔΑ: Σταμάτη, Εμμανουηλίδου 1, Κυρατζή 3, Γούναρη 6, Χριστινάκη 21 (11 ριμπ.), Νάστου 2, Νίξινα 4, Φασούλα 9 (17 ριμπ.), Καραμπάτσα 4, Λούκα 4.
ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ: Ζιβάγιεβιτς 8, Ράντοβιτς, Κάπα, Βουγιασιτς 3, Μανόλοβιτς 4, Ράκοβιτς 6, Μουγκόσα, Μούγιοβιτς 21 (2), Σόφρανατς, Κοβάσεβιτς 5, Πόποβιτς.
 Τα χθεσινά αποτελέσματα:  Ισραήλ - Βοσνία 61-76, Ρουμανία - Λιθουανία 28-101, Αυστρία - Σουηδία 32-72, Ελλάδα - Μαυροβούνιο 54-47, Μ.Βρετανία - Βουλγαρία 57-79.
10. Μ.Βρετανία 0/6 6
Οι ομάδες σήμερα έχουν ρεπό και οι αγώνες συνεχίζονται την Παρασκευή 10/7. Το πρόγραμμα έχει ως εξής: (12.30 ) Βοσνία - Ρουμανία, (14.50) Σουηδία - Ελλάδα, (17.10) Λιθουανία - Μ.Βρετανία, (19.30) Μαυροβούνιο - Ισραήλ, (21.50) Αυστρία - Βουλγαρία.

Η εθνική Νέων Γυναικών πέτυχε μια ακόμη νίκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β΄ Κατηγορία) κάτι το οποίο άφησε απόλυτα ευχαριστημένη την ομοσπονδιακή προπονήτρια Ελένη Καφαντάρη.

Μετά το τέλος του αγώνα με το Μαυροβούνιο τόνισε: «Κάθε παιχνίδι για μας είναι τελικός και έχουμε άλλους τρεις. Είμαστε χαρούμενες για τη νίκη και κοιτάμε κάθε ματς ξεχωριστά. Ήμασταν από την αρχή μπροστά, παίξαμε καλή άμυνα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Είχαμε κάποια προβλήματα στα ριμπάουντ, τα οποία όμως  διορθώθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο.  Είναι μια σημαντική νίκη ειδικά όταν επιτυγχάνεται απέναντι στη γηπεδούχο ομάδα και όλοι ξέρουμε τι σημαίνει αυτό. Τα κορίτσια έδειξαν μεγάλη ενέργεια και αντιλαμβάνονται ότι πρέπει να πάρουμε όλα τα ματς για να πετύχουμε το στόχο μας. Αύριο θα έχουμε την ευκαιρία να πάρουμε κάποιες ανάσες, καθώς υπάρχει ρεπό  και προετοιμαζόμαστε για το ματς με τη Σουηδία».